Preskočiť na obsah

Zákaz držania psov na reťazi

Zverejnené 18.1.2024.

Kategória

Od 1.1. 2022 je účinný Zákon 272/2021 Z.z., ktorý zakazuje držanie psov na reťazi a akomkoľvek uväzovacom prostriedku (okrem vôdzky počas venčenia).

ZAKÁZANÉ JE v chovnom zariadení (byt, dom, dvor alebo akékoľvek miesto/ priestor, kde je zviera dočasne alebo trvalo chované/ držané) chovať a držať psa uviazaného prostriedkom na uväzovanie

OKREM:

  • krátkodobého uviazania psa pod dohľadom počas čistenia chovného priestoru, kŕmenia a ošetrovania
  • chovu/držby nebezpečného psa (pes, ktorý v minulosti napadol/pohrýzol človeka podľa zákona 282/2002), nie však gravidnej/dojčiacej suky, chorého psa a šteňa do 6 mesiacov
  • uviazania služobného psa (v službách polície, vojakov, colníkov, justičnej stráže) a psa na osobitný účel (záchranársky, pastiersky, poľovný, v horskej službe a SBS) počas stráženia či pracovnej činnosti, na ktorú je pes určený, a počas výcviku.

Detaily zákona TU.

Predstava, že pes na reťazi stráži, je mylná. Pes na reťazi nemá možnosť strážiť. Naopak, následkom psychickej deprivácie sa ochranca môže stať nebezpečným pre dieťa či poštára. Odviažte svojho psa z reťaze, vyvenčite ho a naučte základnej poslušnosti.

Ako predísť útekom psa?

Urobte si dobrý plot. Oplotenie pozemku má viacero výhod. Jasne vymedzená hranica chráni okolie aj psa.

Zabezpečte psovi dennú aktivitu a základný výcvik. Výcvik, aktivita a prechádzky sú pre psa najkrajšie a najzaujímavejšie chvíle dňa, prospejú jeho fyzickému aj psychickému zdraviu a znižujú potrebu utekať. Utekajú najmä zvieratá, ktorým sa nik nevenuje.

Zvážte kastráciu. Kastrácia je humánna metóda na regulovanie populácie spoločenských zvierat. Zároveň významne eliminuje úteky a túlanie psov počas hárania sučiek. Kastrácia chráni psa pred dôsledkami túlania – zrazenie autom, útok iných psov či ľudí, strata … a je zodpovedným rozhodnutím pre vaše okolie – nechcených šteniat sú plné útulky.